Return to Main Page


Schedule of ICSES conference ICSES 2018 CALENDAR

Monday, September 10th
11:00am Zebranie SSUiSE KEiT
Place: AGH Computer Science Center, Kawiory 21 (link)  (map)

12:00am Registration desk opening
Place: AGH Computer Science Center, Kawiory 21 (link)  (map)

2:00pm - 3:00pm Opening ceremony and Plenary #1 (Room A) - Chair: M. Domanski
Place: AGH Computer Science Center, Kawiory 21 (link)   (map)
Speaker: Andrei Vladimirescu - CMOS for Quantum Computing


3:00pm - 4:20pm Session 1A (Room A) - Chair: Maciej Ogorzałek
1. Jan Ogrodzki and Michał Maciąg - Piecewise Fixed-step Algorithm for Solution of Ordinary Algebraic-differential Equations
2. Agnieszka Wielgus, Władysław Magiera and Piotr Smagowski - Efficiency of the Nonlinear Schur-Type Estimation Algorithms for Higher-Order Stochastic Processes
3. Urszula Libal - Pattern Recognition using Adaptive Schur-like Parametrization of Signals with Forgetting Factor
4. Konrad Jędrzejewski - A New Method of Increasing the Measurement Accuracy in Adaptive Measurement Systems with Bank of Sensors


3:00pm - 4:20pm Session 1B (Room B) - Chair: Marek Domański
1. Marek Kocinski, Andrzej Materka, Marcin Elgalal and Agata Majos - Fusion of Resampled 3D MR Images for Geometric Modeling of Blood Vessels
2. Krzysztof Duda, Tomasz Zieliński, Paweł Turcza and Zbigniew Marszałek - Flat-Top Bandpass FIR Hilbert Transformers
3. Krzysztof Duda, Paweł Turcza and Zbigniew Marszalek - Low Complexity Wavelet Compression of Multichannel Neural Data
4. Marek Blok - Sample rate conversion based on Frequency Response Masking filter


4:20pm - 5:00pm Coffee break


5:00pm - 6:20pm Session 2A (Room A) - Chair: Andrzej Pułka
1. Zbigniew Marszalek, Krzysztof Duda and Paweł Turcza - Design and Experimental Validation of Multi-Frequency Impedance Measurement System
2. Zbigniew Marszalek and Krzysztof Duda - Vehicle Magnetic Signature Compatibility for Inductive Loop Sensor with Various Signal Conditioning Systems
3. Przemysław Korohoda and Roman Rumian - A Practical Multirate FIR-Based Equalizer – A Case Study
4. Maciej Wielgosz, Andrzej Skoczen and Kazimierz Wiatr - Looking for a Correct Solution of Anomaly Detection in the LHC Machine Protection System


5:00pm - 6:20pm Session 2B (Room B) - Chair: Mieczysław Jessa
1. Szczepan Moskwa, Slawomir Koziel, Marek Siłuszyk and Zbigniew Galias - Multiobjective Optimization for Switch Allocation in Radial Power Distribution Grids
2. Mateusz Zapart, Jan Macheta, Mateusz Kubaszek and Cezary Worek - A high power LED supply based on GaN synchronous boost converter
3. Ireneusz Brzozowsk - An analysis of parallel prefix adders regarding to design of low-power data oriented adders
4. Jacek Kołodziej, Przemysław Krehlik, Michał Łokcewicz, Jacek Stępień, Witold Machowski - Reference clock phase shifter with direct digital synthesis circuit


7:00pm - 9:00pm Welcome Reception
Place: Sienkiewiczówka AGH Guest House, J. Piłsudskiego 16 (link)   (map)






Tuesday, September 11th


9:00am - 10:00am Plenary #2 (Room A)

Speaker: Robert Bogdan Staszewski - Time-Domain Paradigm of Designing of IoT Radios


10:00am - 11:20am Session 3A (Room A) - Chair: Krzysztof Wawryn
1. Pawel Sniatala, Marek Kropidłowski, Szymon Szczesny, Joao Goes, Nuno Paulino and João Pedro Oliveira - Current mode ΣΔ modulators designed for amperometry based medical sensors
2. Andrzej Malcher, Adam Kristof and Andrzej Pulka - 40 nm CMOS Implementation of Basic Building Blocks for Programmable Current Mode Devices
3. Szymon Buś and Konrad Jędrzejewski - ECG-Derived Respiration – Complete Implementation and Its Evaluation with Use of Clinical Data
4. Krzysztof Swientek - Single Event Effect mitigation techniques in readout ASICs for particle detectors in High Energy Physics


10:00am - 11:20am Session 3B (Room B) - Chair: Jan Ogrodzki
1. Bartlomiej Garda and Zbigniew Galias - Modeling sinusoidally driven self-directed channel memristors
2. Zbigniew Galias - Return Map Approach for Simulations of Electronic Circuits with Memristors
3. Aleksandra Krzyżanowska, Piotr Otfinowski and Paweł Gryboś - Simulations of High Count Rate Performance of Hybrid Pixel Detectors with Algorithms Dealing with Charge Sharing
4. Krystyna Maria Noga and Beata Palczynska - The Simulation Laboratory Platform Based on Multisim for Electronic Engineering Education


11:20am - 11:40am Coffee break


11:40am - 1:20pm Session 4A (Room A) - Chair: Paweł Śniatała
1. Jacek Marciniak, Krzysztof Wawryn and Patryk Widuliński - An Artificial Immune Negative Selection Algorithm to Control Water Temperature in the Outlet of the Chamber
2. Robert Suszynski and Krzysztof Wawryn - A Method for Rapid Parameter Research of Sigma-Delta MASH Modulators Using Dynamically Reprogrammable FPAA
3. Grzegorz Gajoch, Mateusz Zapart, Jan Macheta, Cezary Worek and Paweł Russek - Analog to Digital Converter with FPGA interface and measurements for custom base station transceiver
4. Anatoliy Platonov - Limit energy-spectral efficient transmission of signals and short codes using adaptive analog modulators
5. Rajesh Michael, Piotr Kocanda, Ireneusz Brzozowski and Andrzej Kos - Electro-thermal analysis of integrated circuits using coupling of SPICE and COMSOL


11:40am - 1:20pm Session 4B (Room B) - Chair: Tomasz Zieliński
1. Marek Domanski, Adrian Dziembowski, Tomasz Grajek, Adam Grzelka, Dawid Mieloch, Olgierd Stankiewicz, Jakub Stankowski and Krzysztof Wegner - Real-time virtual navigation provision by simple means
2. Dawid Mieloch - Intrinsic parameters estimation for a multiview system
3. Adam Łuczak, Damian Karwowski and Marek Domański - Radial Scanning Scheme for Massively Parallel Video Coding
4. Jakub Stankowski, Adam Grzelka, Dawid Mieloch and Krzysztof Wegner - Processing pipeline for real-time remote delivery of virtual view in FTV systems
5. Witold Ilewicz, Adam Gałuszka, Damian Bereska, Krzysztof Skrzypczyk, Tomasz Grzejszczak and Marcin Pacholczyk - Estimation of Uncertainty of Imu Module Measurement Results


1:20pm - 2:00pm Lunch


2:30pm - 6:00pm Tourist activities
Place: Polish Aviation Museum, al. Jana Pawła II 39 (link)    (map)

6:30pm - 9:00pm Conference dinner

Place: Restaurant Cafe Oranzeria, Kossaka Square 1 (link)    (map)



Wednesday, September 12th


9:00am - 11:00am Session 5A (Room A) - Chair: Andrzej Materka
1. A. Shahid Khan, Hazrat Ali, Jamal Nasir, Rizwan Khan, Harry Ramenah and Camel Tanougast - A Coplanar Waveguide Wide band frequency reconfigurable dielectric resonator antenna for Wimax/WLAN/WBAN applications
2. Arkadiusz Gołaszewski and Adam Abramowicz - Design Method for High Directivity Couplers
3. Jakub Nikonowicz and Mieczyslaw Jessa - Stable Field Detection as a New Spectrum Sensing Technique – Performance Evaluation under Real Radiofrequency Background Noise
4. Mateusz Kubaszek, Jan Macheta, Mateusz Zapart, Łukasz Krzak and Cezary Worek - Evaluation of antenna diversity scheme for 868MHz narrowband communication systems
5. Robert Hossa - Hybrid and generalized variable step size adaptive filtering
6. Maciej Wielgosz and Matej Mertik - Compressing 3D-CNNs for Hardware-Efficient Object Classification in Video Streams


9:00am - 11:00am Session 5B (Room B) - Chair: Krzysztof Duda
1. Adrian Dziembowski and Jakub Stankowski - Real-time CPU-based virtual view synthesis
2. Adrian Dziembowski, Jarosław Samelak and Marek Domański - View selection for virtual view synthesis in free navigation systems
3. Zbigniew Swietach and Boguslaw Szlachetko - Non-standard Analysis Filter Bank Design Applied to Hybrid Filter Bank Architecture
4. Krzysztof Wegner, Dominika Łosiewicz, Tomasz Grajek, Olgierd Stankiewicz, Adrian Dziembowski and Marek Domański - Omnidirectional View Synthesis and Test Images
5. Yasir Al-Obaidi and Tomasz Grajek - Influence of Depth Map Fidelity on Virtual View Quality


11:00am - 11:30am Coffee break


11:30am - 1:10pm Session 6A (Room A) - Chair: Zbigniew Galias
1. Wojciech Sułek and Marcin Kucharczyk - QC-LDPC codes with fast encoding for error control in NAND flash memories
2. Mirosław Chmiel, Jan Mocha and Artur Lech - Implementation of a two-core CPU for a Programmable Logic Controller designed on FPGA chip
3. Jakub Nikonowicz, Paweł Kubczak and Łukasz Matuszewski - The impact of the decision function on the overall performance of the energy and entropy based hybrid detector
4. Grzegorz Dziwoki, Marcin Kucharczyk, Jacek Izydorczyk and Bartłomiej Ulfik - QCompressible Impulse Response Identification with MSE-controlled Orthogonal Greedy Algorithms
5. Tomasz Talaśka and Rafał Długosz - Parallel, asynchronous, current-mode median filter based on resistive voltage divider


11:30am - 1:10pm Session 6B (Room B) - Chair: Witold Machowski
1. Sebastian Orzechowski, Andrzej Malcher and Andrzej Pułka - Real-time control and data acquisition of Dust Research Combustion Chamber using HMI panel
2. Dominik Gajda and Andrzej Pulka - BioCircuit - a hardware based methodology for protein recognition
3. Andrzej Pulka - JumpSAT based system verification scenarios
4. Tomasz Sułkowski, Paulina Bugiel and Jacek Izydorczyk - In search of the ultimate autonomous driving simulator
5. Piotr Dziurdzia Jacek Ostrowski and Andrzej Kos - Thermoelectric matrix for human warmth harvesting as secondary energy source in wearable electronics


1:15pm - 1:30pm Closing ceremony (Room A)


1:30pm - 2:00pm Lunch